ΝΑΥΠΛΙΟ-ARTIVA 3ο ΔΙΕΘΝΕΣ ΧΟΡΩΔΙΑΚΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ

16-17-18-19-20 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2016
Αίθουσα ΒΟΥΛΕΥΤΙΚΟΥ

Πρόγραμμα

Τετάρτη 16 Νοεμβρίου 2016

Ώρα έναρξης: 20.00

Τελετή Έναρξης του Φεστιβάλ

•    Χαιρετισμός Δημάρχου Ναυπλιέων κ. Δημήτρη Κωστούρου και Καλλιτεχνικού Δ/ντη
του Φεστιβάλ κ. Θεοδόση Αντωνιάδη

Καλλιτεχνικό πρόγραμμα έναρξης Φεστιβάλ.

•    “Το τραγούδι που σου ‘γραφα” (νοσταλγώντας τα παλιά…)

Η λυρική σοπράνο της Εθνικής Λυρικής Σκηνής Γιολάνδα Αθανασοπούλου και ο σολίστ (βαρύτονος) και μαέστρος Κωστής Κωνσταντάρας ανοίγουν την αυλαία του Φεστιβάλ με μελωδίες και ρομαντισμό που θα μας ταξιδέψουν στην εποχή του μεσοπολέμου. Στο πιάνο θα συνοδέψει η διεθνούς φήμης μαέστρος της Εθνικής Λυρικής Σκηνής και πιανίστα κα. Φανή Παλαμίδη.

•     Χορωδία Δ.Ο.Π.Π.Α.Τ Ναυπλίου (Μικτό Πολυφωνικό Σχήμα)
Το μικτό πολυφωνικό σχήμα της χορωδίας Δ.Ο.Π.Π.Α.Τ Ναυπλίου υπό τη διεύθυνση του Θεοδόση Αντωνιάδη ανοίγει χορωδιακά το 3ο Ναύπλιο – ARTIVA Διεθνές χορωδιακό Φεστιβάλ 2016.

•    «Ηχοχρώματα» Φιλαρμονικής Δ.Ο.Π.Π.Α.Τ Ναυπλίου

Το οργανικό σύνολο «Ηχοχρώματα» υπό τη διεύθυνση του μαέστρου Θεοδόση Αντωνιάδη παρουσιάζει κομμάτια από τη latin, jazz και soundtrack γνωστών ταινιών του παγκόσμιου κινηματογράφου.

Πέμπτη 17 Νοεμβρίου 2016

Ώρα έναρξης:  20.30

•    Χορωδία Συλλόγου “Βυζαντινοί και Παραδοσιακοί Αντίλαλοι”
•    Χορωδία (Μικτή Παραδοσιακή) ενορίας Αγ. Τριάδος Κρυονερίου                                                       «Οι φίλοι της παράδοσης»
•    Νεανική Χορωδία Δ.Ο.Π.Π.Α.Τ Ναυπλίου “Choirobics”
•    Δημοτική Χορωδία Επιδαύρου

Παρασκευή 18 Νοεμβρίου 2016

ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ
Ώρα έναρξης: 16.00
•    Παιδική χορωδία «Επιλογή» Λεμεσού ΚΥΠΡΟΣ (5η ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Παιδικές Χορωδίες)
•    Μουσικό σχολείο Ρόδου (5η ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Παιδικές Χορωδίες)
•    Μουσικό σχολείο Πατρών (5η ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Παιδικές Χορωδίες)
•    Γυναικείο φωνητικό σύνολο «Θαμυριάδες» (2η ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Χορωδίες Δωματίου)
•    Corul de copii “Ding Dong” ROMANIA (5η ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Παιδικές Χορωδίες)

ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Ώρα έναρξης: 20.30

•    Χορωδία «Μουσική Γωνιά» Δήμου Μοσχάτου – Ταύρου
•    Χορωδία Μουσικού Ομίλου Πάφου ΚΥΠΡΟΣ
•    «Cantelena» Χορωδία Πάτρας
•     Γυναικείο φωνητικό σύνολο «Θαμυριάδες»

Σάββατο 19 Νοεμβρίου 2016

ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ
Ώρα έναρξης: 15.00

•    Παιδική χορωδία «Καλλιτεχνήματα» (5η ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Παιδικές Χορωδίες)
•    “LA VITA” Νεανική χορωδία Τρίπολης (4η ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Νεανικές Χορωδίες)
•    Γυναικεία χορωδία «Καλλιτεχνήματα» (3η ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Ομοίων Φωνών)
•    Αθηναϊκό Χορωδιακό Σύνολο – Athens Choir Ensemble (2η ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Χορωδίες Δωματίου)
•    Χορωδία “Ambitus” Λεοντείου Λυκείου Νέας Σμύρνης (2η ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Χορωδίες Δωματίου)
•    Φωνητικό σύνολο “Eklipsis Vocal Ensemble” (2η ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Χορωδίες Δωματίου)
•    Χορωδία “Ambitus” Λεοντείου Λυκείου Νέας Σμύρνης (6η ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Θρησκευτική Μουσική)
•    Χορωδία “Ambitus” Λεοντείου Λυκείου Νέας Σμύρνης (1η ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Μεικτές Χορωδίες)

ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Ώρα έναρξης: 20.30

•    Παιδική χορωδία «Επιλογή» Λεμεσού ΚΥΠΡΟΣ
•    Χορωδία μουσικού ομίλου Στυλίδας
•    Γυναικείο Φωνητικό Σύνολο «Συμφωνία»
•    Κλασσική & σύγχρονη μεικτή χορωδία ωδείου Αθηνά
•    Φωνητικό σύνολο “Eklipsis Vocal Ensemble”
•    Μεικτή χορωδία «Νίκος Αστρινίδης»

Κυριακή 20 Νοεμβρίου 2016
Ώρα έναρξης 11.00
Ανακοίνωση αποτελεσμάτων – Απονομή βραβείων και επάθλων διαγωνιστικού Φεστιβάλ

ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Ώρα έναρξης: 19.00

•    Corul de copii “Ding Dong” ROMANIA
•    Χορωδιακό εργαστήρι «Ίαμβος»
•    Μεικτή χορωδία «Λιμπρέτο»
•    Μεικτή χορωδία Φιλαρμονία Ξυλοκάστρου
•    Χορωδία Σπάτων – Αρτέμιδος

ΛΗΞΗ ΦΕΣΤΙΒΑΛ

Όλες οι συναυλίες για το διαγωνιστικό και το ελεύθερο πρόγραμμα θα πραγματοποιηθούν στο ΒΟΥΛΕΥΤΙΚΟ.
Σύμφωνα με τους γενικούς όρους του Φεστιβάλ η είσοδος για το κοινό είναι ελεύθερη στις βραδινές συναυλίες για το ελεύθερο πρόγραμμα.
Οποιοσδήποτε επιθυμεί να παρακολουθήσει το διαγωνιστικό πρόγραμμα του Φεστιβάλ, με εξαίρεση το μαέστρο και τον υπεύθυνο κάθε χορωδίας που συμμετέχει στο Φεστιβάλ, θα πρέπει να καταβάλλει το αντίτιμο της εισόδου που ανέρχεται στα 8,00ευρώ και αφορά τη συγκεκριμένη μέρα του διαγωνισμού. Επίσης, ΕΞΑΙΡΕΣΗ θα γίνεται μόνο για τα μέλη των χορωδιών που συμμετέχουν στο διαγωνιστικό φεστιβάλ, τα οποία ΜΟΝΟ για την ημέρα που διαγωνίζονται θα έχουν το δικαίωμα να παρακολουθήσουν δωρεάν το υπόλοιπο διαγωνιστικό πρόγραμμα. Για τις υπόλοιπες ημέρες ισχύουν τα παραπάνω.